Zajištění důstojného, aktivního
a bezpečného života
Hrubá Voda 11, Hlubočky 783 61
info@ddhrubavoda.cz
Drobečková navigace

Úvod > Aktuality

Aktuality


 

 

Mikuláš

Datum konání: 5. 12. 2017

Chodbou se rozezněl zlatý zvoneček, řinčení řetězů a blekotání čertů. V úterý 5. prosince k nám v odpoledních hodinách dorazila pekelná sestava, kterou doplňoval Mikuláš a Anděl. Společně procházeli jeden pokoj za druhým a rozdávali nejen radost, ale i něco dobrého.

 Pevnost poznání

Dne 17. 10. 2017 jsme odjeli z Domova v Hrubé Vodě na další výlet. Tentokrát do Olomouce probádat Pevnost poznání a vlastně poznat, to, co jsme ještě neznali… Probádali jsme expozice, které se zaměřují na různá odvětví – matematiku, fyziku, logiku i planetárium. V každém oddělení jsme měli možnost si vyzkoušet, například to, jak vyndat velkého ježka z klece, jak se čistí voda do stavu, kdy ji můžeme konzumovat nebo jaká by byla naše tělesná váha na Marsu a mnoho dalšího. Nebyl by to ten dokonalý výlet, kdybychom nevyužili možnost občerstvení a odpočinku. Za odměnu jsme si dali kávičku s oplatkou. A se už zase těšíme na další výlet…Svátek seniorů

 

Ve čtvrtek 21. 9. naši uživatelé využili pozvání na kulturní akci pořádanou Olomouckým krajem u příležitosti Mezinárodního svátku seniorů, která se uskutečnila na Výstavišti Flora. Hlavním programem byla soutěž „Babička Olomouckého kraje“, v níž se představily seniorky v různých disciplínách. Jejich vystoupení byla neuvěřitelná a nadchla nejednoho z přítomných diváků. Celé odpoledne moderoval známý televizní bavič Vladimír Hron. Vystoupení mažoretek, taneční skupina seniorek z Těšetic a seniorek ze Skrbeně přispěly svým vystoupením k příjemnému odpolednímu posezení. Vyhlašovala se také nejstarší seniorka olomouckého kraje, kterou je uživatelka našeho zařízení paní Šínová Pravomila. Nejen naši uživatelé, ale i ostatní přítomni v sále si na závěr společně s Vladimírem Hronem zazpívali několik známých songů. Jeho strhující výkon byl tím správným zakončením krásného podzimního odpoledne.  

 Kouzelnická show

Ve čtvrtek 14. 9. 2017 nás přijel do našeho Domova potěšit kouzelník Waldini se svoji show. Ve svém programu předvedl fascinující kouzla a čáry, které nám i po napjatém sledování, všech pohybů, zůstávají utajená. Mistr kouzel využil za své asistenty i uživatele z publika, tím pádem jsme se přesvědčili, že nic nebylo předem domluvené.  Viděli jsme několik kouzel, prstýnek, který se z ruky objevil v uzavřené krabičce, kouzlo s neposednou kuličkou, kouzlo s holubicí, a spoustu dalších. Všichni jsme se společně pobavili. A již se těšíme na další.

 Sportovní hry v Prostějově

Dne 31. 8. 2017 se konaly „Sportovní hry“ v Domově pro seniory Prostějov. Samozřejmě i naše zařízení obdrželo pozvání a nesmělo chybět. Tentokráte se členy mužstva stali pan Procházka Stanislav, pan Kopčil František, paní Sázelová Anna a paní Tkadlečková Emílie. Cesta do cíle nebyla jednoduchá, všude samá objížďka a neskutečné teplo už v brzkých ranních hodinách. Naši účastníci se však nenechali ničím odradit, bojovali statečně, podle pravidel a věřte, že některé disciplíny nebyly vážně lehké. Soutěžilo celkem třináct mužstev na deseti stanovištích a první příčku obsadili domácí. Musím říci, že trhají rekordy tuto sezónu, neboť již skončili skoro na všech hrách první. Jsou prostě dobří. Takže gratulujeme členům družstva z Domova seniorů Prostějov. Naše posádka se sice neumístila na žádné medailové příčce, ale dovezla si spoustu zážitků a hlavně posílila týmového ducha Domova. Obzvlášť bych chtěla poděkovat panu Procházkovi, který i přes své nemalé zdravotní obtíže celé klání absolvoval statečně a s velkým elánem. V takovém horku a dlouhém cestování předvedli naši závodníci skvělý výkon, takže klobouk před všemi dolů a obrovské poděkování za snahu a energii, kterou do toho dali. Na všechny zúčastněné čekalo bohaté občerstvení v podobě snídaně, klobásek, piva, limonád a skvělého oběda, který mimochodem pochvaloval i pan hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk, který se zde zastavil, aby povzbudil všechny závodníky. Na závěr každý bojovník obdržel pamětní list, keramickou medaili a balíček plný dobrot.

 100. narozeniny

S radostí oznamujeme, že své životní jubileum „100. narozeniny“ dne 31. 8. 2017 oslavila uživatelka našeho domova paní Pravomila Šínová. Oslav se účastnila rodina, zaměstnanci domova, zástupce OSSZ Šumperk pan Zdeněk Štursa a v neposlední řadě i zástupce Olomouckého kraje pan Ing. Jiří Zahradníček II. náměstek hejtmana. Oslavenkyně byla zavalena květinami, nechyběl ani přípitek a především dobrá nálada. Poté následovalo společné posezení, kde nechybělo bohaté občerstvení. Oslavenkyně přítomné obohatila vyprávěním zážitků ze svého života. Takto vysoký věk paní Šínová přičítá tomu, že se drží svého hesla „Střídmost v jídle, střídmost v pití prodlužuje živobytí“.Celodenní výlet - Sluňákov a Loštice

 Ve středu 16. 8. 2017 jsme z Domova v Hrubé Vodě vyjeli na společný celodenní výlet a to rovnou na dvě místa. 

První zastávkou byl Dům přírody Sluňákov, kde jsme čerpali zážitky z krásné přírody a něco nového se i dozvěděli. Jelikož jsme zde byli poprvé, tak jsme toho chtěli, co nejvíce vidět a proto jsme v rámci venkovního okruhu navštívili Rajskou zahradu i Slunečnou horu. Uživatelé i zaměstnanci, kteří poskytovali doprovod, se tak na chvilku mohli vrátit do dětství a zaposlouchat se například do zvuku ozvěn, přivonět a rozpoznat bylinky nebo posedět na pařezu. Po absolvování venkovního okruhu na nás všechny čekal zasloužený odpočinek, který jsme si zpříjemnili obědem, následovala krátká siesta a poté odjezd směr Loštice. Abychom věděli, proč je tvarůžek z Loštic tak chutný, navštívili jsme nejprve muzeum tvarůžků, dozvěděli jsme se historii této pochoutky a odměnou za prohlídku byla návštěva obchodu s výrobky a jejich zakoupení…  Nebyl by to ten pravý výlet, kdybychom si společně neposeděli na kafíčku a na zákusku. Jaké jiné místo vybrat než Tvarůžkovou cukrárnu. Posezení bylo příjemné, uvolněné a plné dobré nálady.

Cestou zpět na nás byla znát únava, ale ani ta nám nezabránila v tom, abychom si cestu domů zpříjemnili společným zpíváním, vyprávěním a autobusem se valil zpěv, který střídal smích.  Už nyní se těšíme na další výlet…. Makrely aneb jak vyplnit přání jednoho uživatele

Je pátek jedenáctého srpna a nastal den“ D“. Naše zařízení se rozhodlo, realizovat přání jednoho našeho uživatele, a to konkrétně pana Jaroslava Marka. Tento muž plný energie, které má snad na rozdávání, si přál udělat pro ostatní uživatele v rámci ergoterapie překvapení – makrely dle vlastního receptu. Pan Marek je výborný kuchař, a to také předvedl v Prostějově na „Glulášení“. Přenechali jsme mu tedy velení celé akce. A jak to vypadalo a dopadlo?

Příprava vypukla již ve čtvrtek desátého srpna dopoledne. Makrely se musely vykuchat, řádně omýt, nasolit, okořenit, načesnekovat a naložit do kopřiv. To koukáte, že? Já jsem se nestačila divit. Práce šla celkem dobře od ruky, pomáhala nám děvčata z Pavlovic, která byla u nás na stáži. Bylo to moc příjemné dopoledne. I někteří obyvatelé, jako pan Kopčil, přiložili ruku k dílu. Sliny se mi jen sbíhali, jak krásně to vypadalo.

V pátek o půl druhé se pomaličku začalo zatápět v ohništi a pod grilem. Sešlo se okolo třiceti uživatelů, samozřejmě nesmíme opomenout skvělou pomoc pracovníků přímé péče, kteří pomohli těm uživatelům, jenž jsou méně pohyblivý, a potřebují větší míru podpory. Vůně makrel se linula po nedalekém okolí. Hlavní aktér pan Marek měl naprostý přehled a i přes počáteční menší chaos vše ustál a celou akci spolu s naším panem ředitele dovedl do zdárného konce. Makrely byly výborné, nic jim nescházelo. Kůžička křupala, masíčko bylo šťavnaté. A jak už to tak bývá, po rybách má každý žízeň. Valdemar Matuška pěl: „Žízeň je veliká, život mi utíká, tak nechte mě příjemně snít…“ My jsme hasili žízeň pivem, po kterém jsou mimochodem báječné sny, věnovaném Hotelem Dolní dvůr na Hrubé Vodě, prostřednictvím naší paní sociální Janičky Tomanové. Servis byl prostě perfektní. Kdo chtěl nealko, dostal bezinkový nápoj a pokud se člověk bál kostí nebo mastného, podávalo se k rybě také pečivo. Kůstka nikomu neuvízla v krku a myslím, že všichni byli spokojeni. Na hudbu jsme také nezapomněli, byla sice z reproduktorů, ale i tak si všichni přišli na své.

Díky této aktivitě se také mnohým z nás oživily vzpomínky na dětství nebo mládí, chvíle strávené v rodinném kruhu či s nejbližšími přáteli.  Závěrem mi tedy nezbývá než všem dobrým duším, kteří ergoterapii pomohli s realizací přáníčka pana Jaroslava Marka poděkovat. Hlavní dík však patří jemu a jeho báječnému nápadu.

S pozdravem Marcela Kučerová, DiS.  Sporotovní hry v Pavlovicích

Dne 23. 6. 2017 se konaly 10. Olympijské hry v Domově Alfreda Skeneho v Pavlovicích u Přerova. Počasí bylo letos příznivé, nepršelo a sluníčko jen tak lehce vykukovalo. Sjelo se zde osm mužstev z různých zařízení v blízkosti Olomouce. Naše družstvo samozřejmě nesmělo chybět. Tentokráte se her zúčastnili pan Kopčil, paní Tkadlečková a paní Sázelová. Soutěžilo se v deseti disciplínách, které nebyly opravdu lehké. Procvičili jsme jednoduše řečeno celé tělo od hlavy až k patě. Domov se nachází v prostorách starého zámku, který byl postupem času rekonstruován. Tyto hry se nesly také ve znamení výročí založení tohoto zařízení, které oslavilo sedmdesát let od svého založení. Setkali se zde také kromě hráčů i ředitelé těchto organizací. Naši reprezentanti se umístili na krásném šestém místě. Na prvním místě stanuli hráči z Domova seniorů v Prostějově, na druhém místě skončili místní přeborníci z Domova v Pavlovicích a na třetím místě družstvo z Hranic na Moravě. V jednotlivcích bodovali zástupci mužského i ženského pokolení z vítězného družstva Prostějov. Všichni hráči obdrželi balíčky s odměnami za vynaložené úsilí a Olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk všem poděkoval a vítězům i osobně pogratuloval.Gulášení v Prostějově

Dne 21. 6. 2017 proběhl 5. ročník soutěže v“ Gulášení“ v Domově seniorů Prostějov. Účast byla hojná. Zúčastnilo se jedenáct týmů a my jsme byli mezi nimi.  Za naše zařízení soutěžili p. Marek, p. Zappová a p. Melcrová. Vařil se guláš z hovězího masa a byl naprosto vynikající. Bohužel i přes veškerou snahu se nám nepodařilo zvítězit, ale byli  jsme rádi, že jsme si tento den společně moc užili. Krásné počasí, dobré jídlo a skvělá zábava. Příští rok jsme přislíbili účast na dalším ročníku a už nyní se moc těšíme. Děkujeme všem, co nám drželi palce.